Gdynia

Zespół dworsko-pałacowy w Małym Kacku


Zespół dworsko-pałacowy znajduje się przy ulicy Folwarcznej w Gdyni. Powstał w XVIII w. wybudowany przez rodzinę von Krockow (Krokowscy) w stylu barokowo-rokokowym. Po okolo 100 latach przebudowany został przez nowych właścicieli a jego architektura nabrała cech, modnego wówczas, neogotyku angielskiego i w takim stylu przetrwała do dzisiaj. Część posiadłości została rozparcelowana na początku XX w. i zabudowana domami jednorodzinnymi.

Dawniej był to teren Klucza Kackiego (własność biskupów włocławskich, później na przemian w rękach niemieckich i polskich) czyli majątku, który w XIV w. obejmował Orłowo, Mały Kack, Wielki Kack i Kolibki. Legenda mówi, że podobno istnieje podziemne przejście łączące dworek z pałacykiem królowej Marysieńki w Kolibkach. Specyficzny klimat tego miejsca tworzy nie tylko architektura i klasycystyczny park z pięknym starodrzewiem (23 pomniki przyrody), ale i wystrój wnętrz. Każdego zwiedzającego pałacyk zachwycają rokokowe sale, balowa i myśliwska, a w klasach i w holach zabytkowe kominki.

W zespole zwraca uwagę ośmioboczny budynek Ptaszarni, usytuowany niegdyś na środku dziedzińca, później zaadaptowany na szkolną bibliotekę i czytelnię. Zabudowa otoczona jest parkiem z cennymi gatunkami drzew oraz stawami w których przed laty hodowano ryby. Dzika część parku tzw. Zwierzyniec oddzielona została od reszty ciągiem ul. Wrocławskiej. Przed II wojną światową budynek należał do Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych w Warszawie (potem do Związku Nauczycielsktwa Polskiego).

Podczas II wojny światowej pałacyk był w rękach Gestapo, a w 1945 uległ częściowej dewastacji. Po wojnie odrestaurowała go prywatna firma inż. Fedorowa, fundusze dostarczyła Delegatura Rządu ds. Wybrzeża, kierowana wówczas przez inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Przeznaczono go na szkołę. Publiczną Szkołę Powszechną nr 20 im. Bolesława Bieruta Prezydenta RP w 1949 r. przemianowano na Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Podstawowego i Licealnego. W pałacu do 2007 r. mieściło się I Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Zasłużonych Ludzi Morza. We wspomnieniach absolwentów i nauczycieli przewija się wątek „aury niecodzienności”, „klimatu dawności”, „wciągającej niezwykłej atmosfery” tego miejsca. Zespół wpisany został do rejestru zabytków w 1946 r. jako pierwszy gdyński obiekt.

Zobacz fotogalerię Zespół dworsko-pałacowy w Małym Kacku

...  
<< Poprzednia Strona 3 z 7
Następna >>
 
 1   2   3   4   5   6   7